Europski tjedan vještina stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju

Ove godine Europska komisija odredila je tjedan u kojem će se, na razini cijele Europske unije, raditi na podizanju svijesti o važnosti strukovnog obrazovanja.

Europska komisija je ove godine po prvi puta organizirala „Europski tjedan vještina stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju“ koji se je u svim zemljama Europske unije održao od 5. do 9. prosinca 2016.

Ovo je nova inicijativa Europske komisije usmjerena promicanju strukovnog obrazovanja diljem Europe, s ciljem privlačenja većeg broja učenika u manje atraktivne programe obrazovanja za zanimanja za koja postoji potreba na tržištu rada. Ujedno su se promovirali i primjeri dobre prakse i inovacija u sustavu strukovnog obrazovanja.

Ovaj je projekt iznimno značajan jer je u njega uključen velik broj zemalja. Svi sudionici svojim radom na afirmaciji strukovnih zanimanja doprinijeli su ovom događaju kroz razmjenu izvrsnosti i kvalitete s ciljem podizanja svjesnosti o važnosti strukovnih zanimanja te spektru zapošljavanja i napredovanja u struci koje ono pruža.

Ovaj Europski tjedan vještina u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju namijenjen je svim sudionicima obrazovnog procesa strukovnih kadrova: nastavnicima u školama, roditeljima, društvenim i gospodarskim partnerima, vlasti, medijima, ali ponajprije mladima u završnim razredima osnovne škole koji se nalaze u situaciji biranja svog budućeg zanimanja.

Srednja škola Bartula Kašića iz Paga aktivno se uključila u ovaj projekt. Naši stručni nastavnici i ravnateljica prisustvovali su razrednim sastancima osmih razreda u osnovnim školama u Pagu i u Novalji. Kroz video-prezentaciju nastojali su pružiti cjelovite podatke o programima obrazovanja za zanimanja konobar i kuhar te poslovima koji su dostupni na tržištu rada.

Učenici su bili zainteresirani za izlaganje što je posebno bilo vidljivo kada bi se nakon izlaganja razvila diskusija o mogućnostima zapošljavanja, načinu izvođenja praktične nastave i slično.

Poveznica na foto-galeriju: http://www.ss-bkasica-pag.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=61

objavio: Marija Pećirko   datum: 12. 12. 2016.