Obilježavanje Dana hrvatskoga jezika

U suradnji Gradske knjižnice Pag, učenika i profesora Srednje škole Bartula Kašića, u prostoru Kneževog dvora, 19. ožujka 2018., obilježeni su  Dani hrvatskog jezika.

Prigodna predavanja održali su profesori sa Sveučilišta u Zadru: Ivica Vigato čije je predavanje bilo inspirirano govorom Ivana Oštarića sa sastanka brašćine, 17. st. i Marijana Roščić s temom o pjesnicima Cetinske krajine, "doline pjesnika".

Kako je program bio osmišljen kao promicanje imena i djela našeg velikog jezikoslovca Bartula Kašića, učenici srednje škole upotpunili su ga i obogatili svojim likovnim (viđenje Bartula Kašića iz različitih perspektiva) i literarnim radovima. Učenica trećeg razreda gimnazije, Klara Škoda, napisala je i pročitala svoj rad zamišljen kao monolog Kašićeve sestre Viktorije pod naslovom "Bartulu, mom bratu", a učenica četvrtog razreda gimnazije, Terezija Fabijanić, kao dijalog autorice s Bartulom Kašićem koji su interpretirali Ana Blaić i Matko Prtorić, učenici četvrtog i drugog razreda gimnazije.

Moderator manifestacije bio je ravnatelj Gradske knjižnice, profesor Vlatko Majić, koji je učenicima uručio prigodne darove. Na kraju manifestacije sudionici i gosti nastavili su druženje na prigodnom domjenku.

objavio: Andrea Lončarić   datum: 27. 3. 2018.