Izlet u ekspresionizam

Paški srednjoškolci, s većinom svojih profesora, u subotu 22. 11., posjetili su izložbu "Tiha pobuna - najveći majstori njemačkog ekspresionizma".

U subotu, 22. studenog, u ranu zoru (negdje oko 7 sati) autobus je krenuo iz Novalje. Putem do Paga skupljao je pro-mrzle i pospane učenike. U Pagu se je postava kompletirala i paški srednjoškol-ci, s većinom svojih nastavnika, krenuli su put Zagreba. Cilj: posjet izložbi "Tiha pobuna - najveći majstori njemačkog ekspresionizma" u Klovićevim dvorima.
   Po dolasku u Zagreb, otputili smo se odmah u Galeriju da utažimo znatiželju i "odradimo" službeni dio putovanja. Na ulazu nas je dočekala ljubazna djelatnica koja nas je provela kroz izložbu upozna-jući nas s djelima i autorima i otkrivajući do sada i neke nepoznate detalje o razdoblju ekspresionizma i njegovim umjetnicima.
   Izložba njemačkog ekspresionizma u razdoblju od 1905. – 1920. godine dosad je najveći međunarodni izložbeni pothvat Galerije Klovićevi dvori. Njome se hrvatskoj javnosti prezentira jedan od najznačajnijih pokreta u povijesti moderne umjetnosti, koji je početkom 20. stoljeća utjecao na ključne promjene u razvoju europske umjetnosti.
   Vidjeli smo oko 120 djela (slika, grafika, crteža i skulptura) umjetnika okupljenih u proslavljenim grupama "Die Bruecke" ("Most") i "Der Blaue Reiter" ("Plavi jahač") kao i Berlinskoj grupi. Vidjeli smo djela poznatih umjetnika o kojima smo do sada samo slušali na satovima likovne umjetnosti kao što su: Wassily Kandinsky, Franz Marc, August Macke, Alexej von Jawlensky, Paul Klee, Lyonel Feininger (Der Blaue Reiter); Ernst-Ludwig Kirchner, Karl Scmidt-Rottluff, Erich Pechstein, Emil Nolde (Die Brücke); Max Beckmann, Otto Dix, (Berlin), da spomenemo one najvažnije.
   Nakon posjeta izložbi, uslijedilo je i nešto malo slobodnog vremena. Najprije smo otišli na ručak , a neki od nas, među kojima i profesorice, pokušali su spojiti ugodno s korisnim pa smo ručali na sunčanoj terasi. Toplina je bila samo vizualna, naime - sunce je bilo više nego zubato!
   Nakon ručka razišli smo se u malim grupicama, svatko svoji poslom - netko u šetnju, netko na susret sa zagrebačkim prijateljima, a netko u nezaobilazni šoping.
   Kući smo krenuli kasno poslijepodne, umorni, ali zadovoljni.

I jedva čekamo neku novu izložbu da opet krenemo na put!!

objavio: Marija Čemeljić   datum: 27. 11. 2008.