2010-12-07 18:14:00

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Prvog dana prosinca obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a (AIDS, SIDA ili HIV; sindrom stečene imunodeficijencije), čiji je cilj podizanje javne svijesti o AIDS-u, solidarizacija i smanjenje diskriminacije prema oboljelima te skretanje pozornosti na opasnosti rizičnog seksualnog ponašanja. Simbol borbe protiv AIDS-a je crvena vrpca, koja je postala znakom solidarnosti i tolerancije prema oboljelima, a počela se koristiti 1991. zahvaljujući ideji VISUAL-a iz New Yorka.

Broj zaraženih virusom HIV-a u svijetu dana iznosi približno 33.4 milijuna,a godišnje se bilježi 2.7 novozaraženih. U Hrvatskoj je registrirana 831 oboljela osoba, od čega su ove godine registrirane 52 osobe. Od pojave bolesti u Hrvatskoj 1986. do danas od zaraze su umrle 164 osobe, a sve to našu državu čini jenom od zemalja s najnižim pragom oboljelih. Najviše oboljelih broje afričke države.
AIDS izaziva velik interes zdravstva, ali i javnosti jer je to bolest koja se ne može izliječiti, ali moguće ju je spriječiti odgovornim spolnim ponašanjem; zato je potrebno informirati javnost o opasnostima rizičnog spolnog ponašanja. Naime, HIV se prenosi tjelesnim tekućinama - krvlju i sjemenim tekućinama,a može ga prenijeti i majka na dijete (u trodnoći). Može se zaraziti korištenjem igle koju je prethodno koristio zaraženi, transfuzijom, spolnim odnosom, a majka ga na dijete prenosi preko posteljice i dojenjem. Zbog svega toga najugroženije skupine su intravenozni ovisnici, homoseksualci i ljudi s više seksualnih partnera.
Bolest nema karakteristične simptome, već oslabi imunološki sustav pa je organizam podložniji raznim infekcijama i mikroorganizmima. Od zaraze HIV-om do razvijanja bolesti potrebno je više godina (u nekim slučajevima i do 10), tako da nisu sve HIV-pozitivne osobe ujedno bolesne.
Bolest se može spriječiti odgovornim seksualnim ponašanjem - spolni odnos samo s jednim (nezaraženim) partnerom ili uporaba kondoma. Intravenozni ovisnici ne bi smjeli dijeliti pribor ni sa kim, već koristiti isključivo svoj (po mogućnosti jednokratan ili steriliziran) pribor. Zaraziti se može i nesteriliziranim priborom pri tetoviranju ili izradi piercinga.
Dakle, iako se AIDS ne može liječiti, svakako ga je moguće spriječiti i to ponajprije vlastitom odgovornošću. Potrebno je podignuti javnu svijest o spriječavanju zaraze, pogotovo u nerazvijenim područjima jer je zasad jedino tako moguće smanjiti i izliječiti "kugu 21. stoljeća".

 

Napisala: Ivana Šanko


Srednja škola Bartula Kašića Pag