Terenska nastava biologa u Pagu

Za vrijeme proljetnih praznika naša škola bila je domaćin terenskoj nastavi profesora i nastavnika biologije iz cijele Hrvatske

Za vrijeme proljetnih praznika u Pagu je održana višednevna terenska nastava za 50-ak profesora i nastavnika biologije iz cijele Hrvatske u organizaciji dr. sc. Diane Garašić, više savjetnice za biologiju u Agenciji za odgoj i obrazovanje te Vesne Fabijanić, prof. savjetnice iz škole domaćina Srednje škole Bartula Kašića u Pagu.

Otvorenje skupa priređeno je u prizemlju Kneževog dvora gdje je sve sudionike pozdravila profesorica Milena Čemeljić, ravnateljica naše škole. Gostima su, kratkim programom, dobrodošlicu zaželjeli učenici SŠ Bartula Kašića i to folklorne sekcije voditeljice profesorice Sanje Maržić i dramske sekcije voditeljice profesorice Nataše Strugar.

Potom su profesorice Ljiljana Martinović (prof. geografije) i Vesna Fabijanić (prof. biologije i kemije) održale prigodna predavanja o reljefu i znamenitostima grada i otoka Paga.

Na terenskoj nastavi sudjelovali su i stručni predavači sa PMF-a iz Zagreba dr. sc. Jasenka Sremac, geologinja i zoolog dr. sc. Mladen Kučinić.

Posebno zanimljiv je bio posjet Velom blatu i ornitološkom rezervatu koje su profesori razgledali u suradnji s mr. sc. Moranom Bačić iz Javne ustanove „Natura Jadera“ pod stručnim vodstvom ornitologa dr. sc. Gordana Lukača i botaničarke Ivane Adžić iz Nacionalnog parka „Paklenica“.

Osim izleta na Velo blato, sudionici terenske nastave posjetili su i tisućljetne „Vrtove lunjskih maslinika“, susjednu Novalju i plažu Zrće.

Domaćini su svojim kolegama organizirali i bogat program upoznavanja s kulturno-povijesnim znamenitostima i svim posebnostima kojima Pag obiluje. Posjetili su Galeriju paške čipke, stalni postav izložbe solarstva, izložbu o Bartulu Kašiću, Etno galeriju, zatim izložbu Pradavno paško jezero i benediktinski samostan sv. Margarite. Također su bili i gosti Solane Pag gdje su se upoznali s načinom proizvodnje soli te Paške sirane gdje su mogli vidjeti kako se proizvodi najbolji sir na svijetu – paški sir.

Na kraju iznimno bogatog i raznovrsnog programa, domaćini su sudionicima priredili i atraktivnu vožnju brodom po paškoj vali. Prema riječima domaćina, gosti su bili oduševljeni svim onim što su doživjeli, od kulturnih do prirodnih bogatstava grada i otoka Paga.

poveznica na galeriju fotografija

objavio: Marija Pećirko   datum: 10. 4. 2015.