Milenijska fotografija

Povodom 80-te godišnjice uglazbljenja paškog kola od maestra Šime Dešpalja, snimljena milenijska fotografija Paškinja i Pažana u narodnim nošnjama i maškarama.

154. milenijska fotografija Šime Strikomana u Pagu

Turistička zajednica grada Paga, Karnevalska udruga "Markova kumpanija" i Centar za kulturu Pag organizirali su, na prvi dan Paškog zimskog karnevala, snimanje Pažana za milenijsku fotografiju. Ovom prigodom obilježeno je i 80 godina uglazbljenja paškog kola (tradicionalnog plesa u paškom folklornom izričaju) od maestra Šime Dešpalja.

Na dan početka Paškog zimskog karnevala, 22. veljače oko 15 sati, nakon što je velika povorka Pažana obučenih u narodnu nošnju i maškare, došla na središnji gradski trg, počelo je zauzimanje unaprijed određenih pozicija za oblikovanje riječi "PAG"  na sredini trga. Ostali su zaokružili trg (pašku pijacu) i formirali paško kolo.

Ne sjećamo se kada je zadnji puta ovoliko Pažana istovremeno bilo obučeno u narodnu nošnju, izuzetno bogatu, raznobojnu i, kod ženske varijante - obilato ukrašenu poznatom paškom čipkom.

Veličanstvenosti prizora doprinijeli su i članovi paške gradske limene glazbe obučeni u svoje uniforme i njihovi gosti, također glazbari iz Slovenskih Konjica.

I sljedeća dva dana, u ponedjeljak i utorak, bio je velik odaziv Pažana i svih prijatelja tradicionalnog paškog karnevala na pijacu u kolu i navečer na karnevalskom plesu (tancima).

Paški zimski karneval traje do Čiste srijede kada se na rivi spaljuje i baca u more lutka "Marko", krivac za sve nedaće koje su zadesile grad u protekloj godini.

objavio: Marija Čemeljić   datum: 4. 3. 2009.