Dan ružičastih majica

Jednom, u jednoj školi, jedan je dječak dolazio u školu u ružičastoj majici. Zbog toga je bio podvrgnut ismijavanju i sustavnom zlostavljanju vršnjaka. Sve dok se nije otkrilo kako ružičastu majicu nosi u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma. Tada su, jedan po jedan, njegovi kolege iz razreda, a i ostali učenici, počeli nositi ružičaste majice da se solidariziraju s kolegom.

Ružičaste majice tako su postale prepoznatljiv simbol inicijative i protesta protiv nasilja nad dječakom. Kasnije se i međunarodno počeo obilježavati taj događaj zadnje srijede u veljači, poznat kao Pink Shirt Day (Međunarodni dan protesta protiv vršnjačkog nasilja).

I naša se škola ove godine pridružila obilježavanju Pink Shirt Day-a. Učenici 3. razreda gimnazije tog su dana  na nastavu došli u ružičastim majicama ili košuljama. Na satu sociologije govorilo se o vršnjačkom nasilju i u kojim se sve oblicima pojavljuje u svakodnevnom životu, a čega često nismo ni svjesni. Osim razgovora, radili su i situacijske vježbe pomoću kojih su podigli međusobnu svijest o  diskriminaciji i zlostavljanju u životu jednog adolescenta, u školi i izvan nje.

Pred kraj nastavnog sata imali su najdražu aktivnost – fotografiranje za privatne i školske albume. Isto tako, odlučili smo podržati i inicijativu „Hug for rare“ koja prikuplja fotografije zagrljenih ljudi kako bi se „srušio“ Guinessov rekord te na njihovu službenu stranicu (https://hugforrare.com/) postaviti i poneku našu fotografiju.

Fotografije možete pogledati u našoj foto-galeriji.

objavio: Marija Pećirko   datum: 26. 2. 2016.