DAN OTVORENIH VRATA 2018.

Dan otvorenih vrata

Treću godinu zaredom, u našoj je školi uspješno održana manifestacija Dan otvorenih vrata. Ovaj događaj redovito se održava od školske godine 2015./16. kada je škola obilježavala 50 godina postojanja. I ove godine brojni posjetitelji bili su oduševljeni količinom sadržaja te inovativnošću naših marljivih učenika, ali i njihovih mentora. Među brojnim posjetiteljima, osim učenika, većinu su činili roditelji učenika, uz sadašnje profesore i neki bivši, sada umirovljeni djelatnici naše škole. Ravnateljica, prof. Marija Pećirko početnim je obraćanjem pozdravila sve prisutne, a posebice svoju prethodnicu prof. Milenu Čemeljić, čiju je odgovornu dužnost preuzela lani te ju dostojno zamijenila. Na samom početku pjesmom su nas pozdravili  vokalno-instrumentalni sastav  naše škole i dvije učenice Osnovne škole  A.G. Matoša iz Novalje, otpjevavši dvije pjesme uz klavirsku pratnju mentorice, profesorice Zrinke Peranić.

Višemjesečne pripreme učenika i njihovih mentora ponovno su se pokazale uspješnima, stavljajući naglasak na naš otok te zajednicu u kojoj živimo. Na ulazu u školu, u prvoj učionici posjetitelji su mogli svjedočiti napretku moderne tehnologije. Virtualna šetnja školom i virtualni doživljaj naše maturalne zabave s posebno dizajniranim naočalama bilo je jedinstveno iskustvo za one koji su propustili prisustvovati tom svečanom događaju. U sljedećoj učionici mladi su sociolozi prikazali rezultate svojeg istraživanja o stanovništvu grada Paga te okolnih općina. Dobivene rezultate projekta objedinili su velikim plakatom u kojem su prikazani točan broj i struktura stanovništva, najčešća imena i prezimena te zanimljivi detalji koji su inače nepoznati javnosti. Na drugoj strani učionice mlade fizičarke zanimljivim su eksperimentom „oživjele“ velikog izumitelja Nikolu Teslu te podsjetile na njegov ogroman doprinos čovječanstvu. U sljedećoj učionici, koja je tom prilikom postala galerija, mogle su se vidjeti slike sa svih izleta i putovanja naših učenika u ovoj školskoj godini koji će se naći i u školskom listu „Bartolomeo“ te rukotvorine naših vrijednih članova školske Zadruge „Slani škoj“.  S obzirom na viđeno, roditelji su zaključili da nije loše biti „paški gimnazijalac“. Pretposljednja učionica ujedno je bila i najposjećenija. Razlog je očit: tradicionalna manifestacija „Ca, ča, što se nekad kuhalo na mom otoku“. I ove godine učenici usmjerenja konobar i kuhar bili su na visini zadatka zajedno sa svojim mentorima te poslužili različita tradicionalna jela našeg otoka. Nepotrebno je izdvajati specifično jelo iz jednostavnog razloga: sva jela bila su vrhunski pripremljena, dok su nepca svih posjetitelja bila dobrano počašćena! U posljednjoj prostoriji posjetitelji su mogli vidjeti rad polaznica usmjerenja za obrazovanje odraslih - paških čipkarica (i jednog čipkara?!). Ponosno su izložile svoje radove te šivale pod budnim okom svoje stručne učiteljice. Posjetitelji su, također, mogli vidjeti starinski krevet prekriven prekrasnom šivenom „koltrom“ te starinsku kolijevku za novorođenčad.

Dan otvorenih vrata još jednom je predstavio našu školu u najboljem svjetlu, posjetitelje ponovno ostavio oduševljenima te bogatijima za nova iskustva i spoznaje. Radujemo se susretu dogodine i nadamo da ćemo ljestvicu izvrsnosti podići još više!

Josip Dabo, 3.g

objavio: Ivana Škunca   datum: 14. 5. 2018.